Fundusz alimentacyjny
Symbol:
Wydział:
Świadczenia rodzinne
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 września 2007 r o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r poz 1228 z poźniejszymi zmianami ) Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 lipca 2010 w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalenia dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do swiadczeń z funduszu alimentacyjnego. (Dz. U Nr 123 poz. 836
Opłaty:
bez opłat
Termin odpowiedzi:
1 miesiąc od dnia złożenia wniosku
Jednostka odpowiadająca:
Ośrodek Pomocy Społecznej
Tryb odwoławczy:
Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu w terminie 14 dni od dnia odebrania decyzji.
Uwagi:
ŚWIADCZENIA Z Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO PRZYSŁUGUJĄ:
1) obywatelom polskim
2) cudzoziemcom
- zamieszkującym na terytorum Rzeczpospolitej Polskiej przez okres świadczeniowy, w którym otrzymują świadczenia z funduszu alimentacyjnego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
- osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub w szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia, albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności- bezterminowo.
BEZSKUTECZNOŚĆ EGZEKUCJI oznacza egzekucję w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych; za bezskuteczną egzekucję uważa się równiż niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
OKRES ŚWIADCZENIOWY następuje od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego.
OSOBA UPRAWNIONA - osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł, w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyżej niż 500 zł.
ŚWIADCZENIA NIE PRZYSŁUGUJĄ jeżeli osoba uprawniona:
- została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej
- zawarła związek małżeński
WNIOSKI O USTALENIE PRAWA do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są przyjmowane od 1 sierpnia.
Dokumenty
• 1. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego lub oświadczenie o dochodzie za dany rok - wszystkich dorosłych członków rodziny (wymagany)
• 2. Kserokopia dowodu osobistego wnioskodawcy (wymagany)
• 3. Zaświadczenie od komornika o bezskuteczności postępowania egzekucyjnego za ostatnie dwa miesiące (wymagany)
• 4. Orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (wymagany)
• 5. Odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty lub odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem (wymagany)
• 6. Zaświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej (wymagany)
• 7. Zaświadczenie od komornika o wysokości wyegzekwowanych alimentów
Wniosek składa osoba pełnoletnia, która ma zasądzone świadczenia alimentacyjne od jednego z rodziców.
W przypadku osób niepełnoletnich wniosek składa matka lub ojciec (wymagany)