Studia dualne dla mieszkańców, jak i pracowników w fabrykach/firmach na terenie Gminy Perzów we współpracy z Uczelnią

 

Wójt Gminy Perzów informuję o nowej inicjatywie uruchomionej w Gminie Łęka Opatowska, a polegającej na rozpoczęciu naboru na studia wyższe, które będą odbywać się w miejscowości Opatów.

Gmina Łęka Opatowska, Fundacja Partnerstwo Narodów i Szkoła Wyższa Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania we Wrocławiu, podjęły się wspólnego projektu zorganizowania warunków wysokospecjalistycznego kształcenia Kadr dla lokalnego przemysłu oraz szeroko rozumianej edukacji związanej z przygotowaniem się do coraz szybciej pojawiających się nowych technologii w przemyśle i produkcji.

Inicjatorzy zamierzają w krótkim czasie stworzyć warunki kształcenia dla przemysłu 4.0. we współpracujących grupą w zakładach i firmach na terenie Gminy Łęka Opatowska.

Współpraca umożliwiła uruchomienie lokalnego ośrodka  zamiejscowego Szkoły Wyższej Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania, mającego na celu dedykowanego kształcenie dla zainteresowanych partnerów lokalnego przemysłu, ale także dla lokalnych środowisk
i możliwości studiowania na Uczelni w Gminie Łęka Opatowska.

Partnerzy tworząc tę inicjatywę zabiegają, aby kształceniem objęci zostali także obcokrajowcy, pracujący w lokalnych fabrykach/firmach, dla podniesienia ich przydatności dla lokalnego przemysłu, ale także dla podniesienia ich kwalifikacji, aby przebywający w Polsce obcokrajowcy integrowali się nie tylko kulturowo, ale także w zakresie współdziałania w produkcji i nowych technologiach. Ich związanie się z fabrykami/firmami lokalnego przemysłu, to przede wszystkim stabilizacja Kadr zatrudnionych w tych podmiotach, jak i u ich kooperatorów, czy partnerów handlowych.

Dla zainteresowanych uruchomione zostały studia dualne. Studia dualne umożliwiają jednocześnie naukę i pracę (staż) w okresie studiów w fabrykach/firmach zainteresowanych współpracą z Uczelnią w zakresie kształcenia im kadr. Fabryki/firmy współpracujące z Uczelnią to partnerzy w kształceniu Kadr. Studenci część czasu spędzają na uczelni, a część pracując w fabryce/firmie partnerskiej, odbywając tam staż.  

         Staż, czyli zajęcia praktyczne na stanowiskach pracy u partnera, odbywają się dwa dni  w tygodniu. Czas staży to 8 godzin dziennie. Szczegółowe zasady, w tym czas stażu, ustalane są w umowie o staż pomiędzy stażystą, a partnerem. Za czas stażu, studenci otrzymują wynagrodzenia umożliwiające pokrywanie kosztów nauki (czesne).

            W trybie studiów dualnych, studenci pozostałą cześć tygodnia, po za dniami stażu, mogą pracować w tej samie fabryce/firmie (za jej zgodą), co pozwala im na uzyskiwanie dodatkowych przychodów na pokrycie kosztów utrzymania i zakwaterowania.

            Studia dualne oznaczają, że studenci podejmując je, mają oprócz wiedzy zdobywanej na Uczelni, doświadczenie zdobywane w zakładzie w formie stażu , a także doświadczenie w formie regularnego zatrudnienia. Mają możliwość  rzeczywistego kontaktu z produkcją w środowisku przemysłowym.

            Ze względu na taką formę intensywnego kształcenia praktycznego i bezpośredniego, poprzez rozbudowaną formułę doświadczenia praktycznego, oprócz wiedzy, studenci zdobywają umiejętności i kompetencje, umożliwiające im podejmowanie pracy po zakończeniu studiów na dowolnym stanowisku pracy związanym z przemysłem partnerów,
a także zarządzanie procesami w ich produkcji.

            Oferta tych studiów, ze względu na większe możliwości, w tym zatrudnienie, kierowane jest do osób także dojrzałych, mających ugruntowane oczekiwania na rynku pracy, a jednocześnie otwarte na tak intensywne zdobywanie umiejętności oraz kompetencji zawodowych i praktycznych. Studentem na Uczelni mogą zostać osoby pełnoletnie, bez względu na osiągnięty wiek (postawą przyjęcia jest pełnoletniość); Uczelnia nie określa górnego limitu wieku studenta. Pamiętając, że osoby te muszą potwierdzić wykształcenie umożliwiające podjęcie studiów na uczelni wyższej, ale studia mogą podjąć i te osoby, które ukończyły już studia na innej uczelni i są zainteresowane studiowaniem na kolejnym kierunku.

            Oferta skierowana jest także do pracowników pracujących już w fabrykach/firmach partnerskich, także i do obcokrajowców zatrudnionych w tych fabrykach/firmach. Dla obcokrajowców i zatrudniających ich, formuła ta stwarza dodatkowe korzyści polegające na tym, że pracownik podejmujący studia uzyskuje status studenta, umożliwiający mu przebywanie na terytorium Polski, nieprzerwanie przez okres studiów. Na studiach pierwszego stopnia – licencjat, to 3 lata.

            Dzięki zbudowanej koalicji i specyficznej ofercie nauki i pracy, partnerzy z optymizmem mogą spoglądać w najbliższą i dalszą przyszłość, bo dzięki budowaniu zaplecza dla bieżących i przyszłych Kadr i dla przyszłych technologii i/lub rozwiązań, mogą być o krok dalej od konkurencji, tak na polskim rynku, jak i na rynkach zagranicznych.

Wynikiem porozumienia inicjatorów, jest uruchomienie naboru na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia, studiów dualnych specjalności Sztuki projektowe, które będą prowadzone w Gminie Łęka Opatowska. Nabór trwać będzie do końca marca 2019 r. Inicjatorzy mają nadzieję na zainteresowanie się przedsięwzięciem nie tylko wśród mieszkańców Gminy Perzów ale także pracowników zakładów, fabryk czy firm z terenu Gminy Perzów,

 

Pragnę zainteresować możliwością studiowania dla mieszkańców, jak i pracowników w fabrykach/firmach na terenie Gminy Perzów. Możliwe, że zainteresujecie się Państwo możliwością skorzystania z takiej inicjatywy i podejmą współpracę z Uczelnią lub tylko kształceniem dla swoich kadr.