Świadczenie wychowawcze



Wydział:
Ośrodek Pomocy Społecznej


Podstawa prawna:

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci z dnia 11 lutego 2016r. (Dz. U. z 2019r., poz. 2407 )


Opłaty:
wolne od opłat


Termin odpowiedzi:

miesiąc od złożenia wniosku z pełną dokumentacją


Jednostka odpowiadająca:

Ośrodek Pomocy Społecznej


Tryb odwoławczy:

Odwołanie składa się w ciągu 14 dni od daty otrzymania decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu /instytucja odwoławcza podana jest w decyzji/.


Uwagi:

KOMU PRZYSŁUGUJE ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE:

Świadczenie wychowawcze przysługuje:

1) matce, ojcu jeżli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca z zastrzeżeniem art. 5 ust. 2a ( opieka naprzemienna)

2) opiekunowi faktycznemu dziecka , jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu opiekuna faktycznego , albo

3)  opiekunowi prawnemu dziecka albo

4) dyrektorowi domu pomocy społecznej,

Świadczenie wychowawcze przysługuje bez względu na dochód , na dziecko od dnia porodu do dnia ukończenia 18 roku życia.

Świadczenie wychowawcze przyznaje się od 1 dnia miesiąca, w którym złożono wniosek.

Jeżeli w okresie 3 miesięcy , licząc od dnia urodzenia się dziecka , objęcia dziecka opieką lub przysposobienia dziecka, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, prawo to ustala się od miesiąca odpowiednio urodzenia się dziecka, objęcia dziecka opieką lub przysposobienia dziecka do końca okresu zasiłkowego. W przypadku złożenia wniosku po tym terminie, prawo do świadczenia wychowawczego ustala się , począwszy od miesiąca , w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami , do końca okresu zasiłkowego.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na dziecko do ukończenia 18 roku życia. W przypadku urodzenia dziecka, ukończenia przez dziecko 18. roku życia , kwotę świadczenia wychowawczego przysługującą za niepełny miesiąc ustala się , dzieląc kwotę tego świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu , a otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych , za które to świadczenie przysługuje.

W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia wychowawczego ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego.

WYSOKOŚĆ ŚWIADCZENIA WYCHOWAWCZEGO

- 500,00 zł miesięcznie do ukończenia przez dziecko 18. roku życia


ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE NIE PRZYSŁUGUJE JEŻELI:

1. Dziecko pozostaje w związku małżeńskim

2. Dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, albo w pieczy zastępczej.

3. Pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko
4. Członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.


Dokumenty


  1. wniosek o przyznanie świadczenia