S T A T U T

 

 

GMINNEGO OŚRODKA
POMOCY SPOŁECZNEJ
W  PERZOWIE


 

 

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Perzowie jest jednostką  organizacyjną i  budżetową gminy Perzów. Siedziba Ośrodka  znajduje się w Perzowie 78, swoim działaniem Ośrodek obejmuje teren gminy Perzów.

 

Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mają na celu umożliwienie osobom i rodzicom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokonać, wykorzystuje własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

 

 

I.   PRZEPISY OGÓLNE

 

§ 1

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Perzowie został utworzony Uchwałą Nr IX/45/90 Gminnej Rady Narodowej w Perzowie z dnia 19 lutego 1990 roku w sprawie powołania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej .

 

1.      Celem działania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej jest zaspokojenie niezbędnych potrzeb osobom i rodzinom znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych oraz umożliwienie im bytowania w warunkach odpowiadających godności człowieka.
Działania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej winny doprowadzić do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin.

 

2.      Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej współpracuje w tym zakresie z organizacjami społecznymi i pozarządowymi. Kościołem Katolickim, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi, stowarzyszeniami charytatywnymi fundacjami, osobami fizycznymi i prawnymi oraz Wydziałem Pomocy Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kępnie.

 

§ 2

 

1.      Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu:

1)      ubóstwa

2)      sieroctwa

3)      bezdomności

4)      bezrobocie

5)      niepełnosprawności

6)      długotrwałej lub ciężkiej choroby

7)      przemocy w rodzinie

8)      potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi,

9)      potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności

10)  bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych

11)  trudności w integracji cudzoziemców , którzy uzyskali w Rzeczpospolitej Polskiej status uchodźcy , ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy ,

12)  trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego

13)  alkoholizmu lub narkomanii

14)  zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej

15)  klęski żywiołowej lub ekologicznej.

 

 

 

 

 

 

II.   ZADANIA GMINNEGO OŚRODKA POMOCY

SPOŁECZNEJ W PERZOWIE

 

§3

 

1.      Do zadań własnych gminy należy:

 

1)      przyznawanie i wypłacanie zasiłków specjalnych celowych,

2)      przyznawanie i wypłacanie pomocy na ekonomiczne usamodzielnienie w formie zasiłków, pożyczek oraz pomocy w naturze,

3)      prowadzenie i zapewnienie miejsc w domach pomocy społecznej i ośrodkach wsparcia o zasięgu gminnym oraz kierowanie do nich osób wymagających opieki,

4)      podejmowanie innych zadań z zakresu pomocy społecznej wynikających z rozeznanych potrzeb gminy w tym tworzenie i realizacja programów.

5)      współpraca z powiatowym urzędem pracy w zakresie upowszechniania ofert pracy oraz informacji o wolnych miejscach pracy, upowszechniania informacji o usługach poradnictwa zawodowego i o szkoleniach .

 

2.      Do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym należy:

1)      opracowanie i realizacja gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych ze szczególnym uwzględnieniem programów pomocy społecznych profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i innych których celem jest integracja osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka,

2)      sporządzanie bilansu potrzeb gminy w zakresie pomocy społecznej,

3)      udzielanie schronienia, zapewnienie posiłku oraz niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym,

4)      przyznawanie i wypłacanie zasiłków celowych,

5)      przyznawanie i wypłacanie zasiłków okresowych,

6)      przyznawanie i wypłacanie zasiłków celowych na pokrycie wydatków powstałych w wyniku zdarzenia losowego,

7)      przyznawanie i wypłacanie zasiłków celowych na pokrycie wydatków na świadczenia zdrowotne osobom bezdomnym oraz innym osobom niemającym dochodu i możliwości uzyskania świadczeń na podstawie przepisów o  świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

8)      przyznawanie zasiłków celowych w formie biletu kredytowego,

9)      opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za osobę, która zrezygnuje z zatrudnienia z koniecznością sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad długotrwale lub ciężko chorym człowiekiem, rodziny oraz wspólnie nie zamieszkującymi matką, ojcem lub rodzeństwem,

10)  praca socjalna,

11)  organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych w tym specjalistycznych w miejscu zamieszkania z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi,

12)  prowadzenie i zapewnienie miejsc w mieszkaniach chronionych,

13)  dożywianie dzieci,

14)  sprawowanie pogrzebu, w tym osobom bezdomnym,

15)  kierowanie do Domów Pomocy Społecznej i ponoszenie odpłatności za pobyt mieszkańca gminy w tym domu, 

16)  pomoc osobom mającym trudności w przystosowaniu się do życia po zwolnieniu z zakładu karnego ,

17)  sporządzenie sprawozdawczości oraz przekazywań jej właściwemu wojewodzie również w wersji elektronicznej, z zastosowaniem systemu informatycznego,

18)  przyznawanie i wypłacanie zasiłków stałych,

19)  opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne określonych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

20)  utworzenie i utrzymanie Ośrodka Pomocy Społecznej, w tym zapewnienie środków na wynagrodzenie pracowników.

 

3.      Do zadań zleconych z zakresu administracji rządowej realizowanych przez gminę należą:

1)      organizowanie i świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania dla osób z zaburzeniami psychicznymi,

2)      przyznawanie i wypłacanie zasiłków celowych na pokrycie wydatków związanych z klęską żywiołową lub ekologiczną,

3)      prowadzenie i rozwój infrastruktury środowiskowych domów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi,

4)      realizacja zadań wynikających z rządowych programów pomocy społecznej, mających na celu ochronę poziomu życia osób, rodzin i grup społecznych oraz rozwój specjalistycznego wsparcia.

5)      przyznawanie i wypłacanie zasiłków celowych , a także udzielanie schronienia , posiłku oraz niezbędnego ubrania cudzoziemcom,

6)      przyznawanie i wypłacanie zasiłków celowych, a także udzielanie schronienia, posiłku i niezbędnego ubrania cudzoziemcom, którzy uzyskali zgodę na pobyt tolerowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,

7)      Wypłacanie wynagrodzenia za sprawowanie opieki.

 

 

4.      Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Perzowie realizuje również zadania gminy :

 

1)  w zakresie przyznawania dodatków mieszkaniowych wynikających z ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych.

 

2) w zakresie świadczeń rodzinnych  wynikających  z ustawy z dnia 28  listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych.

 

3)  wynikające z ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

 

 4)  związane z Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

 5) z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wynikające  z ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

 

 6)  z zakresu wieloletniego programu  wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" na lata 2014-2020.

 

 7)  w zakresie  organizowania  pracy  z rodziną w formach i na zasadach wynikających z ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

 

 8)  w formach i na zasadach wynikających z ustawy z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

 

9)  w formach i na zasadach wynikających z ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

 

10)  w formach i na zasadach wynikających z ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r.  Prawo energetyczne - w zakresie przyznawania i wypłaty dodatku energetycznego.

 

 

 

III. KIEROWNICTWO I ORGANIZACJA

 

§ 4

 

 

1.Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Perzowie jest pracodawcą dla zatrudnionych w nim pracowników i wykonuje czynności pracodawcy do osób zatrudnionych w Ośrodku i jest przełożonym wszystkich pracowników Ośrodka.

 

2.Na czele Ośrodka stoi Kierownik, który kieruje jego pracą, reprezentuje go na zewnątrz i odpowiada za jego działalność.

 

3.Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  zatrudnia i zwalnia Wójt Gminy Perzów.

 

 

IV. GOSPODARKA FINANSOWA

 

§ 5

 

1. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Perzowie jest jednostką budżetową posiadającą własne konto bankowe.

 

2. Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych  i przepisach wykonawczych do tej ustawy.

 

3. Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi rachunkowości na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości .

 

4. Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej przedkłada corocznie Wójtowi Gminy Perzów plan wydatków i dochodów w formie i terminach ustalonych uchwała o procedurze budżetowej.

 

 

 IV. POZOSTAŁE USTALENIA

 

§ 6

 

 1.   Szczegółową strukturę organizacyjną i zasady funkcjonowania Ośrodka określa 

       Regulamin Organizacyjny.

 

 2.   Ośrodek używa  pieczęci z nazwą w pełnym brzmieniu

     „ Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej 

  63-642 Perzów

   woj. wielkopolskie

        tel. 0 62/ 786-18-54 

        Regon 300787798

  NIP 619-10-43-873 „

 

 3.     Zmian w Statucie dokonuje Rada Gminy Perzów w formie uchwały.

 

 4.    W sprawach dotyczących funkcjonowania Ośrodka , nieuregulowanych niniejszym

         statutem stosuje się obowiązujące przepisy prawa